banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Aj menej dokonalý kandidát môže byť skvelým zamestnancom

Nie vždy je možné získať do firmy na prvý pohľad úplne ideálneho uchádzača. Buď sa o prácu ani neprihlási, alebo má vysoké požiadavky, ktoré nemôžete splniť. Skúste dať teda šancu ľuďom z často odmietaných skupín. Vďaka ústretovému kroku môžete získať do firmy spoľahlivého a lojálneho človeka.

Šťastie praje pripraveným

Čakanie na ideálneho uchádzača o prácu by sa vám mohlo vypomstiť. Je škoda pristupovať skepticky k starším uchádzačom alebo mať predsudky kvôli pohlaviu alebo starostlivosti o člena rodiny. Vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu si aj takíto kandidáti potrebujú zvýšiť príjem a sú ochotní naučiť sa nové zručnosti. Jedine firma, ktorá dokáže pružne zareagovať na danú situáciu, bude mať dostatok kvalitných zamestnancov. Ostatní budú len ťažko zháňať hlavne špecialistov s vyššou kvalifikáciou, ktorých je nedostatok.

Kto si zaslúži dostať šancu?

1. Ľudia, ktorí chcú začať novú kariéru

U ľudí, ktorí sa rozhodnú zmeniť svoj profesijný život, môžete očakávať veľkú mieru zapojenia sa a snahy. Hlavným motorom je pre nich motivácia na zmenu. Aby sa z nich stali kvalifikovaní zamestnanci, potrebujú len čas a najskôr odborné školenie. Dajte im priestor, podeľte sa s nimi o náklady na rekvalifikáciu. Oplatí sa vám to viac ako čakanie na ideálneho kandidáta, ktorý možno nikdy nepríde.

2. Starší 55+

Oproti mladším od nich môžete očakávať, že si budú prácu vážiť. Väčšinou majú dospelé deti, takže budú aj flexibilní. O starších zamestnancoch sa hovorí, že neovládajú najmodernejšie technológie. To platilo kedysi, dnes to tak už nie je. Súčasná generácia päťdesiatnikov je zvyknutá používať ich. Navyše má obrovské množstvo skúseností.

3. Ľudia starajúci sa o niekoho blízkeho

Väčšinou sú to ľudia, ktorí ocenia skrátené úväzky. Ide napríklad o mamičky s malými deťmi alebo starších ľudí, ktorí sa starajú o chorých rodičov a potrebujú skĺbiť starostlivosť o svojich blízkych s prácou. Ak uchádzača z dvoch naposledy spomínaných skupín zamestnáte na skrátený úväzok, ušetríte na sociálnom poistení.

4. Utečenci z Ukrajiny

Najčastejšie ide o Ukrajinky, ktoré pracujú na málo kvalifikovaných pozíciách, aj keď často majú vyššie vzdelanie. Väčšinou preto, lebo nevedia dobre po slovensky. Pomôžte im so slovenčinou, podeľte sa s nimi o náklady za jazykový kurz. Čím skôr sa naučia po slovensky, tým skôr budú môcť robiť odbornú prácu. Iste, je to trochu risk, pretože sa môžu chcieť po skončení vojny zase vrátiť do svojej domoviny. Avšak nikto nevie, ako sa bude vojna vyvíjať a či tu utečenci nestrávia niekoľko rokov, počas ktorých môžu vykonávať prácu s vyššou kvalifikáciou.  

 

Mohlo by ťa zaujímať

Na inzeráte záleží. Ako ho napísať, aby ste získali čo najviac uchádzačov

Inzerát je vlastne propagačný text. Snaží sa „predať“ pozíciu čo najväčšiemu množstvu kandidátov. Aby ste v súčasnej tvrdej konkurencii uspeli, je na to pri písaní pracovnej ponuky potrebné myslieť.

Pohovor krok za krokom. Ako sa pripraviť a ako ho viesť

Na pohovore máte príležitosť zistiť, či by bol kandidát na vypísanú pozíciu vhodný z hľadiska kvalifikácie aj osobných vlastností. Zároveň je to však vizitka vašej firmy. Ako ju čo najlepšie využiť?

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky používania služieb. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia.