banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Ako odpovedať na nevhodné otázky na pohovore

Aké vyznávate náboženstvo? Žijete s niekým? Čo na to povedať bez toho, aby ste sa pripravili o šancu získať miesto.

Otázok, pri ktorých hrozí, že budete na ich základe neoprávnene vylúčení z náborového procesu, je celý zoznam. Všeobecne platí, že informácie, na ktoré môže byť zamestnávateľ zvedavý, musia súvisieť s vykonávaním práce na vypísanej pozícii. Z tohto hľadiska je aj otázka na zdravotný stav prípustná iba v prípade, že súvisí s náplňou práce – napríklad ak musíte byť pri nej schopní dlho stáť, nosiť ťažšie bremená a pod. Nižšie uvedené otázky pri prevažnej väčšine pozícií s náplňou práce nijako nesúvisia. 

  • Žijete s manželkou či manželom?
  • Kedy si plánujete založiť rodinu?
  • Máte deti?
  • Má vám ich v prípade choroby kto strážiť?
  • Ste politicky činný/činná, prípadne v akej strane sa angažujete?
  • Fajčíte?
  • Počujem, že máte trochu iný prízvuk. Odkiaľ pochádzate?
  • Ste veriaci/veriaca?
  • Koho ste v posledných voľbách volili?

Zostaňte v strehu

Aj keď sa môže zamestnávateľ obávať, že napríklad žena, ktorá má malé dieťa, s ním bude často doma, nemôže ju na základe toho z náboru vyradiť. Nemal by teda zisťovať, ako je na tom s materstvom či plánovaním rodiny.

Na druhej strane sa pri pohovore obe strany snažia čo najviac vzájomne sa spoznať, a to aj po ľudskej stránke, do ktorej rodinný stav patrí. Je potom na každom, ako bude ochotný či ochotná sa s osobnými údajmi zverovať. Reagovať môžete niekoľkými spôsobmi:

Odpovedajte pravdivo

Odpovedzte, ako to je: „Zakladať rodinu teraz neplánujem, ale niekedy v budúcnosti najskôr áno.“ Alebo: „Prízvuk mám skutočne trochu iný. Pochádzam zo Srbska, ale na Slovensku žijem a pracujem už päť rokov.“ Možno riskujete, že vás z náboru vyradia, ale môže to byť aj naopak a zamestnávateľ ocení vašu úprimnosť.

Rozptýľte obavy

Zamestnávateľ sa môže napríklad pýtať, či bývate často chorí alebo býva často chorý niekto z vašich blízkych, o ktorých sa musíte starať. Opäť otázka osobného charakteru, na ktorú nemusíte odpovedať. Veď ak poviete, že áno, akú budete mať asi šancu?

Je jasné, kam svojou otázkou zamestnávateľ mieri: chce vedieť, či nebudete v práci často chýbať. Môžete napríklad odpovedať: „Asi ste sa chceli opýtať, či hrozí, že budem v práci často chýbať. Vzhľadom na to, že som v minulom zamestnaní nemal/a viac absencií ako ostatní kolegovia, tak predpokladám, že u mňa časté absencie nehrozia.“ Rovnako ak zamestnávateľ pátra po národnosti kandidáta, ten ho môže uistiť, že má všetky potrebné povolenia na prácu v Slovenskej republike.

Odmietnite odpovedať. Ale slušne

Síce môžete zamestnávateľovi povedať do tváre, že na určité otázky nemá právo pýtať sa, ale vaša šanca získať miesto tak pravdepodobne nestúpne. Je preto lepšie povedať to isté uhladenejšími slovami. „Myslím, že táto otázka nesúvisí s mojimi schopnosťami vykonávať u vás danú pozíciu.“ Alebo: „Radšej by som pri pracovnom pohovore do svojho súkromia príliš nezabiehal/a.“ Dáte tak druhej strane slušne najavo, kde sú vaše hranice a že ich nebudete prekračovať. A to má tiež svoju cenu.

Mohlo by ťa zaujímať

Odpovedajte na viac inzerátov súčasne. V našej apke je to jednoduché

Pár kliknutí a šanca navyše. Reagovať na inzerát je s našou aplikáciou jednoduché, preto sa nespoliehajte len na jedno želiezko v ohni.

5 signálov, že si na pohovore počínate dobre

Pozerajú sa vám do očí a pretiahli stanovený čas. Čo ešte signalizuje, že ste na pohovore zaujali?

Čo vás čaká, keď končíte v práci?

V prípade ukončenia pracovného pomeru je potrebné vybaviť niektoré administratívne záležitosti a myslieť tiež na to, že je aj pre vás žiaduce odísť v dobrom.

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky používania služieb. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia.