banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

V ktorých prípadoch odísť v skúšobnej lehote?

Niekedy človek nastúpi do práce a pár vecí škrípe. Ozvať sa, snažiť sa dohodnúť, aby všetko fungovalo, je namieste. Ak však príliš neplatí, na čom ste sa so zamestnávateľom dohodli, problémy prehliadať nemôžete.

Práca nezodpovedá pôvodnej dohode

Pôvodná dohoda znela jasne: budete pomáhať v pekárni pripravovať sladké pečivo. To ste chceli a to viete. Lenže potom nastúpite a zrazu máte polovicu pracovného času vypomáhať v obchode a po zmene celú prevádzku upratať. Pritom na pohovore o tom nepadlo ani slovo.

V tom prípade práca zďaleka nezodpovedá pôvodnej dohode. Môžete na tento rozpor upozorniť. Ak budete odmietnutí s tým, že takto to vo firme jednoducho chodí a všetci tak trochu robia všetko, zamyslite sa, či chcete u takéhoto zamestnávateľa pracovať.

Máte sa učiť za pochodu

Ono sa to povie, obsluhovať zákazníkov v kaviarni. Kolegyňa, ktorá vás to však mala naučiť, vám všetko ukázala sotva raz, aj to z rýchlika a potom odišla domov. Zažijete infarktovú zmenu. Ak chcete ďalšie zaškolenie, odpovedia vám, že je potrebné učiť sa za pochodu.

Kto má mať na to nervy? Vy nemusíte. Ak ste pri nábore poctivo uviedli, že skúsenosti nemáte, zamestnávateľ má povinnosť (pozrite nižšie) vás zaškoliť. Trvajte na tom. Ak zaškolenie nedostanete, bez výčitiek odíďte.

Príďte na školenie. Vo svojom voľnom čase

Zďaleka ideálna nie je ani situácia, keď zamestnávateľ zaškolenie nepodcení, ale účasť na ňom zamestnancovi nevypláca. Chce od vás, aby ste prišli na zácvik alebo na skúšku bez toho, aby ste za to dostali odmenu.

Mzda, benefity či úväzok nezodpovedajú dohode

Mamička, vracajúca sa po rodičovskej dovolenke, chcela zamestnanie na čiastočný úväzok. Dohodla sa na tom v jednej firme. Aké však bolo jej prekvapenie, keď prišla prvý deň do práce a v zmluve bolo napísané, že bude pracovať na plný úväzok. Môžete tam však nájsť aj ďalšie „podpásovky“. Iný plat alebo benefity nezodpovedajúce pôvodnej dohode.  

Najprv zistite, či náhodou nejde o chybu alebo o nedorozumenie, a chcite v zmluve to, na čom ste sa dohodli. Ak na to zamestnávateľ nepristúpi, je to voči vám nefér a nemá cenu ani nastupovať.

Ľudia si idú po krku

Stačí pár dní a človek pochopí, že v tejto firme to dobrými vzťahmi práve nežije. Ohováranie, intrigy, niekedy dokonca bojkot pracovných vecí, na ktorých by mali ľudia na pľaci spolupracovať. V práci je dusno, každú chvíľku sa niekto s niekým nerozpráva. Často sa vás pýtajú, na koho strane stojíte. V tom prípade dôkladne zvážte, či si v takej atmosfére necháte ničiť nervy.


 

Mohlo by ťa zaujímať

Odpovedajte na viac inzerátov súčasne. V našej apke je to jednoduché

Pár kliknutí a šanca navyše. Reagovať na inzerát je s našou aplikáciou jednoduché, preto sa nespoliehajte len na jedno želiezko v ohni.

5 signálov, že si na pohovore počínate dobre

Pozerajú sa vám do očí a pretiahli stanovený čas. Čo ešte signalizuje, že ste na pohovore zaujali?

Čo vás čaká, keď končíte v práci?

V prípade ukončenia pracovného pomeru je potrebné vybaviť niektoré administratívne záležitosti a myslieť tiež na to, že je aj pre vás žiaduce odísť v dobrom.

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky používania služieb. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia.