Ako spoznáte, že sa vám pohovor podaril?
Kým nemáte podpísanú zmluvu, nie je nič isté. Avšak už počas pohovoru alebo bezprostredne po ňom je možné odhadnúť, či máte šancu prácu získať. Podľa čoho?
3. apríla 2024
„Je mi jedno, kde a čo budem robiť, hlavne, že budem dosť zarábať.“ Takýto dojem by ste nemali vzbudiť. Preto na pohovore nespomínajte týchto sedem hlášok ani žiadne im podobné.
Túto otázku rozhodne neklaďte hneď na úvod. O mzde začína zamestnávateľ. Uchádzač či uchádzačka iba v prípade, že sa pohovor chýli ku koncu a doteraz na odmenu neprišla reč. Než však dôjde na financie, mali by ste prejaviť záujem o aspekty práce, ako sú jej náplň, časová náročnosť, zodpovednosť alebo možnosti rastu.
Ako zaujať firmu
Čím zažiariť na pohovore
Max 1 e-mail týždenne
Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac
Niekedy sa na slabé stránky náborári pýtajú. Je síce trochu divné priznávať to, čo mi príliš nejde, ale keď budete tvrdiť, že v ničom nezaostávate, budete pôsobiť arogantne alebo neúprimne. Každý má nejaké slabé stránky, na tom nie je nič zlé. Dôležité je, ako sa s nimi viete popasovať.
Najlepšie je uviesť niečo, čo sa dá relatívne rýchlo a bezbolestne zlepšiť: zdokonaliť sa vo vystupovaní pred ľuďmi, zlepšiť si jazykovú znalosť či prácu s konkrétnou aplikáciou, ktorá nie je pre pozíciu kľúčová.
Ak si chcete silno pribuchnúť dvere, odpovedzte na otázky týkajúce sa vašej motivácie niečo podobné. Ak ste však na pracovný inzerát reagovali, museli ste mať nejaký dôvod. Nie je potrebné hneď vychvaľovať firmu alebo básniť o tom, že fakturácia bol váš detský sen. Zakomponovať do odpovede niečo v tom zmysle, že vás zaujala náplň práce, pretože ste niečo podobné už robili, plus, že sa radi budete zdokonaľovať, bude stačiť.
Nemusíte poznať dopodrobna počet výrobkov vyvezených v minulom roku do Poľska, ale určitý prehľad o spoločnosti, do ktorej hodláte nastúpiť, sa predpokladá. Pred pohovorom si preto urobte aspoň základný prieskum o firme, jej histórii, produktoch alebo službách. Inak budete pôsobiť trochu „mimo“ a budete prví, koho náborári zo zoznamu uchádzačov vyškrtnú.
Neohovárať iných zamestnávateľov je opäť zlaté pravidlo, aj keď aj to má svoje výnimky. Pokiaľ dôjde na otázku, prečo ste odišli z minulej práce, a dôvodom bol napríklad práve váš nadriadený alebo nadriadená, potom sa rozhovorom o ňom nevyhnete. Aj tak však voľte opatrné vyjadrenia v tom zmysle, že ste si s ním nesadli, vaše pohľady na prácu sa líšili a pod.
Nikdy nikoho neurážajte ani nerozprávajte podrobnosti prípadného konfliktu. Mohli by ste vzbudiť dojem, že ste sami konfliktní, nelojálni alebo radi ohovárate.
Mať v životopise napísané, že sa človek rád učí nové veci, býva taký evergreen. Bohužiaľ, veľmi všeobecne vyjadrený. Náborár či náborárka môže chcieť počuť konkrétnejšiu náplň tohto výroku. Potom je trápne mlčať ako ryba. Aj keby bolo vašou najnovšie získanou zručnosťou pečenie mriežkového koláča, je to lepšie ako nič. Ideálne je však uviesť niečo, čo súvisí s ponúkanou prácou.
Inými slovami – nič, čo sa týka nového miesta, ma nezaujíma. Aby ste nepôsobili týmto dojmom, mali by ste mať pripravené aspoň dve alebo tri otázky, ktoré by ukázali, že ste aktívni a motivovaní. A keby sa stalo, že ste už na ne počas rozhovoru na pohovore dostali odpoveď, vysvetlite to: „Zaujímalo ma hlavne to a to, ale už sme to prebrali, takže mi momentálne žiadne otázky nenapadajú.“ Vyzerá to lepšie ako krútenie hlavou.
Kým nemáte podpísanú zmluvu, nie je nič isté. Avšak už počas pohovoru alebo bezprostredne po ňom je možné odhadnúť, či máte šancu prácu získať. Podľa čoho?
Rozhodli ste sa podať výpoveď, ale šéf vás začal prehovárať, aby ste si to rozmysleli? Než mu odpoviete, prejdite si, čo by ste mali zvážiť a na čo sa pri rozhodovaní sústrediť.
Rozosielate poctivo životopisy, ale odpovede sa dočkáte málokedy? Pozrite sa, ako situácia na trhu práce ovplyvňuje firmy aj uchádzačov, ako sa k tomu postaviť a aké sú vyhliadky do budúcna.
Ako zaujať firmu
Čím zažiariť na pohovore
Max 1 e-mail týždenne
Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac
V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.
Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.