banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Domov

-

Tipy na hľadanie práce

-

Čo prezradí reč tela? Hodí sa to vedieť nielen pri pohovore

Čo prezradí reč tela? Hodí sa to vedieť nielen pri pohovore

Čo prezradí reč tela? Hodí sa to vedieť nielen pri pohovore

Pozrite sa, čo všetko môžu prezradiť drobné gestá, ktorými človek svoje rozprávanie obvykle sprevádza. Dajte si na ne pozor u seba aj u svojho náprotivku.

Prečo poznať gestá

Niekedy sa uvádza, že až 93 % ľudskej komunikácie prebieha neverbálne. Je to však nezmysel, ktorý vznikol skreslením interpretácie nie príliš vydareného výskumu zo 60. rokov.

 

Ako získať perfektnú prácu? Dostávaj tipy pravidelne

Ako zaujať firmu

Čím zažiariť na pohovore

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac

Správne a žiaduce gestá prídu samy v prípade, že sa človek dokáže cítiť aspoň v rámci možností v pohode. Potom nemusí každú vetu sprevádzať chceným úsmevom a zdvíhať cielene obočie nadšením z toho, že bude zakladať faktúry.

 

Znalosť reči tela sa však môže na pohovore, rovnako ako počas akéhokoľvek rokovania, hodiť z iného dôvodu – dá sa vďaka nej dovtípiť, čo si náš náprotivok myslí a tomu prispôsobiť obsah rozhovoru. Ak je teda človek schopný toto všetko v stresovej situácii vnímať. Keď pôjdete nabudúce na pohovor alebo na rande, skúste to.

 

Telo dopredu, hlava nabok

Osoba, ktorú ste pozitívne zaujali, je vám doslova naklonená, teda jej telo smeruje k vám. Tiež to môže byť hlava naklonená nabok, pretože aj toto gesto značí: „Rozprávaj, rozprávaj, zaujímaš ma.“ Ak je teda sprevádzané ľahkým úsmevom a sústredeným pohľadom. Potom máte zelenú a môžete hovoriť bez obáv ďalej.

 

Úsmev s kútikmi do strán

Kto pracuje často s ľuďmi, vie sa veľmi vierohodne usmievať, hoci si myslí niečo nepublikovateľné. Pri úprimnom úsmeve smerujú kútiky úst nahor a okolo očí vyskočia jemné vrásky. Naopak, pri falošnom úsmeve idú kútiky úst skôr do strán k ušiam a okolo očí sa nič nedeje. Ak uvidíte predstieraný úsmev na tvári náprotivku každú chvíľku, zrejme veľmi nebodujete. Alebo ste tento deň deviaty či deviata v poradí a človek, ktorý vás "pohovoruje", vás už sotva vníma. Musíte zo seba dostať to najlepšie.

 

Zvraštené obočie

Obočie sťahované do stredu čela môže byť známkou pekelného sústredenia sa, ale aj podráždenia. Niekedy oboch naraz. Asi ste povedali niečo, čo sa úplne nepáčilo alebo nie je jasné. Skúste lepšie vysvetliť vypovedané alebo kormidlujte s rozhovorom radšej niekam do bezpečnejších vôd.

 

Pomalé žmurkanie

Kto je zaujatý, žmurká veľa, aby vstrebal nové informácie. Ak je niečí pohľad skôr strnulý a očné viečka sa k sebe priblížia v nekonečných intervaloch, uspávate ho. Skúste hodiť do pľacu nejaký vtip alebo sa na niečo spýtať. Musíte opäť upútať pozornosť.

 

Prst mieriaci k ústam

Gesto netrpezlivosti. Asi už hovoríte príliš dlho. Alebo náborára niečo z vášho monológu zaujalo a chce položiť otázku. V každom prípade je to znamenie, aby ste rýchlo dokončili myšlienku a dali mu priestor.

 

Trenie si nosa

Uvoľňuje napätie, ktoré váš spoločník prežíva. Napríklad preto, lebo nesúhlasí s tým, čo hovoríte, môže však tiež niečo skrývať, alebo dokonca nevraví pravdu. Na toto gesto si dajte zvlášť pozor, keď sa budete baviť o peniazoch a protistrana si bude trieť nos a pritom tvrdiť, že nezvyčajne vysoký plat nie je problém.

 

Chceli by ste teoretické znalosti o reči tela použiť v praxi? Odpovedajte na ponuky v aplikácii Práca za rohom.

Mohlo by ťa zaujímať

Ako spoznáte, že sa vám pohovor podaril?

Ako spoznáte, že sa vám pohovor podaril?

Kým nemáte podpísanú zmluvu, nie je nič isté. Avšak už počas pohovoru alebo bezprostredne po ňom je možné odhadnúť, či máte šancu prácu získať. Podľa čoho?

Podaním výpovede sa to nemusí skončiť. Čo ak vás chcú späť?

Podaním výpovede sa to nemusí skončiť. Čo ak vás chcú späť?

Rozhodli ste sa podať výpoveď, ale šéf vás začal prehovárať, aby ste si to rozmysleli? Než mu odpoviete, prejdite si, čo by ste mali zvážiť a na čo sa pri rozhodovaní sústrediť.

Mlčanie firiem vám berie vietor z plachiet? Vieme, čo je za tým a ako tomu čeliť

Mlčanie firiem vám berie vietor z plachiet? Vieme, čo je za tým a ako tomu čeliť

Rozosielate poctivo životopisy, ale odpovede sa dočkáte málokedy? Pozrite sa, ako situácia na trhu práce ovplyvňuje firmy aj uchádzačov, ako sa k tomu postaviť a aké sú vyhliadky do budúcna.

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store

Ako získať perfektnú prácu? Dostávaj tipy pravidelne

Ako zaujať firmu

Čím zažiariť na pohovore

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.