banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Domov

-

Tipy na hľadanie práce

-

Je ich na vás na pohovore viac? Presvedčte všetkých, že ste tá správna voľba

Je ich na vás na pohovore viac? Presvedčte všetkých, že ste tá správna voľba

Je ich na vás na pohovore viac? Presvedčte všetkých, že ste tá správna voľba

Personalista, potenciálna šéfka a niekedy aj kolega. Tí všetci vám na pohovore kladú otázky. Nenechajte sa znervózniť presilou a zapôsobte na všetkých.

Na koho pri pohovore zapôsobiť viac? Na budúcu šéfku alebo na personalistu? Jednoduchá odpoveď: na oboch. Niektorí ľudia možno považujú otázky HR manažérov a manažérok za šablónovité a zbytočné, ale aj tie majú svoj význam. A ako na ne odpovedáte, počuje aj váš potenciálny nadriadený.

 

Ako získať perfektnú prácu? Dostávaj tipy pravidelne

Ako zaujať firmu

Čím zažiariť na pohovore

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac

Nikdy k nim teda nepristupujte vypočítavo a nezameriavajte svoju pozornosť iba na šéfa s nevypovedaným spojenectvom „my dvaja vieme, o čom to je, tento tu je mimo“. Koniec koncov za to, že ste sa ocitli na pohovore, vďačíte z veľkej časti práve personalistovi, ktorý obvykle vykonáva predvýber zo zaslaných CV a konzultuje ho s manažérom či manažérkou.

 

Ako ste to vyriešili?

Ten, kto vedie pohovor, býva väčšinou personalista. Snaží sa odhadnúť kandidáta po osobnej stránke. Zaujíma sa o body zo životopisu uchádzača či uchádzačky a padajú otázky, na ktoré sa dá pripraviť, ako čo vás na inzerovanej pozícii zaujalo alebo čo od tejto práce očakávate.

 

Nachystajte sa však aj na otázky smerujúce k vašim konkrétnym pracovným skúsenostiam. Môžete byť napríklad vyzvaní, aby ste uviedli, čo vám v minulej práci robilo najväčšie starosti a kvôli čomu ste nemohli spať. Alebo aby ste opísali situáciu, kedy vznikol nejaký problém, ktorý ste museli vyriešiť. Personalista tým sleduje, ako ste v tom ktorom prípade postupovali a aký bol výsledok. Zisťuje zároveň aj vašu schopnosť sebareflexie. Odpovede na tieto otázky, ktoré vás nútia rozprávať skutočne o sebe, zaujímajú, pochopiteľne, aj budúceho šéfa.

 

Ako ste na tom odborne?

Keď sa začne pýtať šéf alebo šéfka, otázky budú smerovať skôr k vašej odbornosti. Zrejme sa bude zaujímať o nástroje, ktoré ovládate, prípadne ďalšie kompetencie potrebné na výkon práce. Hovorte pravdu, nepreceňujte svoje schopnosti, ale ich ani neznižujte. Ak potenciálny šéf narazí na niečo, s čím nemáte až také skúsenosti, priznajte to, ale dodajte, že sa to radi doučíte. A ideálne pripojte príklad nejakej konkrétnej zručnosti, ktorú ste sa v minulosti naučili.

 

Šéf vám tiež môže dať nejakú úlohu alebo načrtnúť hypotetickú situáciu a chcieť od vás jej riešenie. Nezmätkujte a skúste vymyslieť niečo, čo budete môcť odôvodniť.

 

Na čo sa nás chcete opýtať?

Na to budete určite vyzvaní tiež. Nie je úplne rozumné začať rovno o plate alebo benefitoch. No už keď sme pri nich, personalisti sú zvyknutí sa na túto tému baviť a môžu na vás použiť jeden malý trik: otočia otázku späť na kandidáta či kandidátku a spýtajú sa, ktoré zamestnanecké benefity sú pre neho najdôležitejšie a prečo. Skúste sa nad tým dopredu zamyslieť. Je to možnosť čerpať sick days? Plánovať si zmeny? Fasovať pracovné odevy?

 

Ak ide o otázky, začnite skôr tými vzťahujúcimi sa na náplň či organizáciu práce, ku kolegom, ale môžete sa spýtať aj na stratégiu firmy do budúcnosti.

 

Neprezraďte, čo nechcete

Mnohí ľudia bývajú pri pohovore nervózni, čo riešia tak, že neustále rozprávajú. Pri odpovedaní na otázky sa kvetnato rozhovoria, až zabudnú, na čo majú vlastne odpovedať. Pri tom o sebe prezradia aj to, čo nechceli. Ani jedno nepôsobí dobre.

 

Nechajte preto druhú stranu, nech vedie pohovor, odpovedzte vecne, na čo sa vás pýtala, a odmlčte sa. Aj keď vám bude pripadať ticho ťaživé. Nie je na vás, aby ste ho vyplnili. Nasaďte ľahký úsmev a počkajte, až dostanete ďalšiu otázku. A ak to nevyjde, nezúfajte. V aplikácii Práca za rohom na vás čakajú ďalšie ponuky. 

Mohlo by ťa zaujímať

Ako spoznáte, že sa vám pohovor podaril?

Ako spoznáte, že sa vám pohovor podaril?

Kým nemáte podpísanú zmluvu, nie je nič isté. Avšak už počas pohovoru alebo bezprostredne po ňom je možné odhadnúť, či máte šancu prácu získať. Podľa čoho?

Podaním výpovede sa to nemusí skončiť. Čo ak vás chcú späť?

Podaním výpovede sa to nemusí skončiť. Čo ak vás chcú späť?

Rozhodli ste sa podať výpoveď, ale šéf vás začal prehovárať, aby ste si to rozmysleli? Než mu odpoviete, prejdite si, čo by ste mali zvážiť a na čo sa pri rozhodovaní sústrediť.

Mlčanie firiem vám berie vietor z plachiet? Vieme, čo je za tým a ako tomu čeliť

Mlčanie firiem vám berie vietor z plachiet? Vieme, čo je za tým a ako tomu čeliť

Rozosielate poctivo životopisy, ale odpovede sa dočkáte málokedy? Pozrite sa, ako situácia na trhu práce ovplyvňuje firmy aj uchádzačov, ako sa k tomu postaviť a aké sú vyhliadky do budúcna.

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store

Ako získať perfektnú prácu? Dostávaj tipy pravidelne

Ako zaujať firmu

Čím zažiariť na pohovore

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.