Ako spoznáte, že sa vám pohovor podaril?
Kým nemáte podpísanú zmluvu, nie je nič isté. Avšak už počas pohovoru alebo bezprostredne po ňom je možné odhadnúť, či máte šancu prácu získať. Podľa čoho?
Domov
-
Tipy na hľadanie práce
-
Mlčanie firiem vám berie vietor z plachiet? Vieme, čo je za tým a ako tomu čeliť
5. mája 2025
Rozosielate poctivo životopisy, ale odpovede sa dočkáte málokedy? Pozrite sa, ako situácia na trhu práce ovplyvňuje firmy aj uchádzačov, ako sa k tomu postaviť a aké sú vyhliadky do budúcna.
Pre rok 2024 bola významnou témou rekordne nízka nezamestnanosť, nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a nepriaznivý demografický vývoj. Práve ten postupne prehlbuje fakt, že v mnohých odvetviach dnes chýbajú kvalifikovaní pracovníci.
Ako zaujať firmu
Čím zažiariť na pohovore
Max 1 e-mail týždenne
Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac
Veľký vplyv mal aj rýchly vývoj najmodernejších technológií a ich implementácia, z čoho firmám vyplýva potreba získať zamestnancov, ktorí s nimi vedia pracovať. A to predstavuje zvýšený dopyt po odborníkoch a odborníčkach z radov IT.
Slovenský trh práce je momentálne rozpačitý. Na jednej strane firmy plánujú zamestnancov prijímať, no v uplynulých dňoch sme tiež boli svedkami informácií o hromadnom prepúšťaní. Deje sa tak nielen kvôli legislatívnym zmenám, ale aj vyššiemu daňovému zaťaženiu či vývoju trhov. Firmy sú preto aktuálne pri nových náboroch opatrnejšie.
Táto zvýšená opatrnosť sa dá vnímať aj pozitívne. Keďže je trh práce napätý, zamestnávatelia sa môžu obávať, že by v prípade hromadného prepúšťania neskôr ťažko získavali nových pracovníkov, ak sa dopyt opäť zvýši.
Preto sa v období poklesu objednávok rozhodujú neprepúšťať, ale radšej akceptujú, že zamestnanci pracujú menej ako predtým. Zároveň predpokladajú, že súčasné problémy s odbytom sú len prechodné a čoskoro príde opätovné naštartovanie výroby a s ním aj nové nábory.
Komunikačné služby a IT patria medzi najkonkurenčnejšie sektory, kde je dopyt po špecialistoch s digitálnymi zručnosťami veľmi vysoký. Automobilový priemysel však aj naďalej ostáva kľúčovým zamestnávateľom. A to aj vďaka veľkým investíciám, ako napríklad vznikajúca fabrika Volvo na východe Slovenska, ktorá prinesie nové pracovné miesta.
Práve tieto odvetvia však vyžadujú určitý stupeň odbornej kvalifikácie, bez ktorej je uchádzanie sa o prácu náročné. Kľúčom k úspechu na trhu práce je a aj bude bude flexibilita, ochota učiť sa nové zručnosti a prispôsobenie sa meniacim sa technologickým a spoločenským podmienkam.
Faktom je, že ľudia majú stále veľkú chuť meniť svoju prácu, a vylepšovať si tak životnú úroveň. Znamená to, že dopyt po aktuálne zverejnených ponukách je zvýšený, a preto možno očakávať vyššiu konkurenciu.
Predovšetkým, že by sa pri hľadaní práce mali obrniť trpezlivosťou. Prepúšťanie zvýšilo počet nezamestnaných, a teda aj kandidátov, ktorí sa hlásia na pracovné miesta. Firmy môžu mať za týchto okolností problémy zvýšenému množstvu uchádzačov odpovedať. Buď sa neozvú vôbec, alebo im to môže trvať aj niekoľko týždňov. Je potrebné s tým počítať.
Ak z firmy nemáte dlhší čas odpoveď, nič nepokazíte, keď zdvihnete telefón alebo napíšete e-mail a slušne sa opýtate, kedy môžete očakávať odpoveď.
Znížená schopnosť firiem reagovať na životopisy môže na strane uchádzačov vyvolávať určitú skepsu, takže sa s každou ďalšou odpoveďou menej snažia. „Aj tak sa mi zasa neozvú, tak je zbytočné, aby som si dával/a na odpovedi nejako zvlášť záležať,“ hovoria si mnohí. Opak je však pravdou.
Čím lepšia vaša odpoveď bude, tým väčšiu šancu vyniknúť a získať miesto budete mať. Vždy sa preto pokúste prispôsobiť reakciu na inzerovanú pozíciu – zdôrazniť tie z vašich schopností a zručností, ktoré v inzeráte požadujú, predovšetkým prax v odbore, získané certifikáty a pod.
Môže to byť frustrujúce. Snaha na jednej strane (tej vašej), kým na druhej mlčanie, v lepšom prípade odmietavá odpoveď bohvie po akom čase. Skúste to však prekonať. Málokomu vyjde pozvanie na pohovor po jednej – dvoch reakciách. Väčšinou mu predchádza päť a viac poslaní.
Historkami o tom, ako známy našiel miesto zo dňa na deň, sa nenechajte zdeptať. Možno bol majiteľ firmy jeho kamarát. Alebo je to práca, ktorú by ste vy neboli ochotní vziať.
Ak nemôžete dlhodobo zohnať prácu, stojí za to zamyslieť sa nad rekvalifikáciou.
Preškolenie bude určite vyžadovať nejaké úsilie a čas, ale môže vám zabezpečiť zamestnanie na mnoho ďalších rokov. Rekvalifikačné kurzy vám za stanovených podmienok môže zaplatiť aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
O príspevok na rekvalifikačný kurz je potrebné požiadať úrad práce, kde ste evidovaní.
Každá žiadosť je posudzovaná individuálne. Po schválení žiadosti s vami úrad práce uzatvorí dohodu, na základe ktorej uhradí náklady na kurz po jeho úspešnom ukončení.
Nestrácať pri hľadaní práce optimizmus je niekedy ťažké. Verte však, že situácia na pracovnom trhu by sa mala zlepšovať. Jednak v dôsledku rozbehu sezónnych prác, ale aj vďaka avizovaným plánom firiem do budúcna.
Podľa najnovších údajov pre druhý štvrťrok 2025 plánuje 26 % slovenských zamestnávateľov zvyšovať počet zamestnancov, 15 % očakáva pokles, 50 % neplánuje žiadne zmeny a zvyšní ešte nevedia. Vyhliadky sú teda nádejné.
Máte málo alebo žiadne odpovede z firiem? Neprestávajte v aplikácii Práca za rohom odpovedať na inzeráty. Skôr či neskôr sa pre vás nájde to správne miesto.
Kým nemáte podpísanú zmluvu, nie je nič isté. Avšak už počas pohovoru alebo bezprostredne po ňom je možné odhadnúť, či máte šancu prácu získať. Podľa čoho?
Rozhodli ste sa podať výpoveď, ale šéf vás začal prehovárať, aby ste si to rozmysleli? Než mu odpoviete, prejdite si, čo by ste mali zvážiť a na čo sa pri rozhodovaní sústrediť.
Kedysi sa možno dalo vydržať s jedným životopisom aj niekoľko rokov. No v súčasnosti, keď sa človek stále učí nové veci, je dobré CV o ne vždy obohatiť. A tiež sa zamyslieť, či svoje skúsenosti neopísať... celý článok
Ako zaujať firmu
Čím zažiariť na pohovore
Max 1 e-mail týždenne
Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac
V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.
Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.