banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Domov

-

Tipy na hľadanie práce

-

Nedávajú vám mzdu, akú by ste chceli? Vyjednávajte! Poradíme ako

Nedávajú vám mzdu, akú by ste chceli? Vyjednávajte! Poradíme ako

Nedávajú vám mzdu, akú by ste chceli? Vyjednávajte! Poradíme ako

Ponúkané zamestnanie je blízko, náplň práce sa vám tiež páči, len tie peniaze nie sú nič moc. Nehádžte hneď flintu do žita a skúste vyjednávať.

Koľko by ste chceli?

Toto by ste si mali ujasniť. Výška mzdy sa odvíja od dĺžky praxe, odboru, regiónu i situácie na trhu práce. Tá ešte stále praje kandidátom, takže nie je potrebné, aby ste boli zbytočne skromní. Môžete využiť porovnávač platov Platy.sk a svoju vysnívanú sumu „ním prehnať“. Dozviete sa, ako obstojí v porovnaní s bežnou mzdou, ktorú poberajú ľudia v podobnej situácii, v akej ste vy.

 

Ako získať perfektnú prácu? Dostávaj tipy pravidelne

Ako zaujať firmu

Čím zažiariť na pohovore

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac

Ako začať vyjednávanie

Na pohovore počkajte, kým o plate začne rozprávať druhá strana. Potom pokojne a pevne vyslovte svoju pripravenú sumu. Žiadne plaché pohľady či obhrýzanie si nechtov. Musí z vás byť poznať, že si za svojou sumou stojíte a že ste ju nestrelili len tak.

 

Môžete vašu požiadavku uviesť aj ako platové rozmädzie, ale dajte si pozor, aby jeho spodná hranica bola taká, s ktorou by ste boli spokojní. Všetko vyššie je len príjemný bonus.

 

Čím argumentovať

Povedali ste si svoje a nastalo mrazivé ticho? Vydržte to. Žiadne zdôvodňovanie. Na to prípadne dôjde potom. Nasaďte ústretový, ľahko zvedavý výraz. Čakajte na návrh protistrany. „Toľko vám však dať nemôžeme, na túto pozíciu máme o 300 menej.“ Ak začujete niečo v tomto zmysle, skúste:

 

  • Zdôvodniť svoju požiadavku

V pokoji odpovedzte: „Pozeral/a som sa na porovnávač platov aj na ponuky konkurencie a na tej istej pozícii v našom regióne a ľuďom s mojou praxou ponúkajú v súčasnosti skutočne XY eur. Pripadá mi to ako zodpovedajúca suma.“

 

  • Zistiť, prečo vám chcú dať menej

Ak trvá protistrana na svojom, môžete sa skúsiť opýtať, prečo firma nemôže na mzdu vyčleniť viac peňazí. Napríklad to v nej funguje tak, že síce ponúka nižšie mzdy, ale o to zaujímavejšie benefity.

 

Ak vyrukuje s bonusmi za výkon, chcite vedieť, aké reálne sú ciele a na ne naviazané bonusy splniteľné. Zaujímajte sa napríklad o to, ako plní ciele najschopnejší v tíme, ako priemerný, ale aj podpriemerný pracovník, pretože práve v jeho úlohe najskôr ako novo prijatý zamestnanec budete. Ako dlho obvykle trvá, kým nováčik dosiahne maximum?

 

  • Vyboxovať si zvýšenie mzdy po skúšobnej lehote

Ak to nenapadne protistrane, skúste s týmto návrhom vyrukovať sami. Ak sa na navýšení na pohovore skutočne dohovoríte, ustrážte si, aby to bolo uvedené aj v pracovnej zmluve. Inak by mohlo zostať pri planých sľuboch.

 

Vezmite si čas na rozmyslenie

Nepáľte hneď mosty. Poďakujte za stretnutie a vezmite si čas na rozmyslenie. Zamyslite sa, čo bude nižšia mzda znamenať pre rodinný rozpočet. Je ponuka odmeny blízko sume, ktorá ohrozuje bezproblémové platenie nájmu, účtov, jedla a podobne? Potom je to na veľké zváženie.

 

Nikdy nekývnite na nižšiu ponuku okamžite len preto, lebo neznášate handrkovanie sa. V pokoji si všetko rozmyslite a dajte zamestnávateľovi v dohodnutej lehote vedieť, ako ste sa rozhodli.


Mohlo by ťa zaujímať

Ako spoznáte, že sa vám pohovor podaril?

Ako spoznáte, že sa vám pohovor podaril?

Kým nemáte podpísanú zmluvu, nie je nič isté. Avšak už počas pohovoru alebo bezprostredne po ňom je možné odhadnúť, či máte šancu prácu získať. Podľa čoho?

Podaním výpovede sa to nemusí skončiť. Čo ak vás chcú späť?

Podaním výpovede sa to nemusí skončiť. Čo ak vás chcú späť?

Rozhodli ste sa podať výpoveď, ale šéf vás začal prehovárať, aby ste si to rozmysleli? Než mu odpoviete, prejdite si, čo by ste mali zvážiť a na čo sa pri rozhodovaní sústrediť.

Mlčanie firiem vám berie vietor z plachiet? Vieme, čo je za tým a ako tomu čeliť

Mlčanie firiem vám berie vietor z plachiet? Vieme, čo je za tým a ako tomu čeliť

Rozosielate poctivo životopisy, ale odpovede sa dočkáte málokedy? Pozrite sa, ako situácia na trhu práce ovplyvňuje firmy aj uchádzačov, ako sa k tomu postaviť a aké sú vyhliadky do budúcna.

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store

Ako získať perfektnú prácu? Dostávaj tipy pravidelne

Ako zaujať firmu

Čím zažiariť na pohovore

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.