Ako spoznáte, že sa vám pohovor podaril?
Kým nemáte podpísanú zmluvu, nie je nič isté. Avšak už počas pohovoru alebo bezprostredne po ňom je možné odhadnúť, či máte šancu prácu získať. Podľa čoho?
Domov
-
Tipy na hľadanie práce
-
Pripravte sa na pohovor čo najlepšie, je to vaša jediná šanca v danej firme
8. októbra 2024
Existuje niekoľko otázok, ktoré sa na pohovore určite objavia. Preto nie je ťažké pripraviť sa na ne. Mnoho ľudí však prípravu podceňuje. Nepatrite medzi nich.
Na pohovore budete potrebovať dva základné typy vedomostí:
Ako zaujať firmu
Čím zažiariť na pohovore
Max 1 e-mail týždenne
Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac
Jedna otázka obe oblasti spája a na 99 % padne: Prečo sa hlásite na túto pozíciu?
V odpovedi sa snažte jednak zhrnúť svoje doterajšie skúsenosti, zručnosti a vlastnosti, ktoré sa na pozíciu hodia, ale spomeňte aj prednosti firmy, ktoré vás lákajú na inzerovanej pozícii pracovať. Napríklad:
Podobnú prácu som doteraz robil/a, takže s fakturáciou a účtovníctvom mám skúsenosti. Navyše viem pracovať s fakturačným programom, ktorý používate. Hľadáte spoľahlivého a dôkladného človeka, čo je na tejto pozícii pochopiteľné a mne osobne blízke; mám rád/rada presnosť. Páčia sa mi aj priestory vašej firmy a jej produkt, pôsobíte na mňa ako seriózna spoločnosť.
Ak budú padať otázky o vás, hovorte o sebe v dobrom, ale vyvarujte sa prílišných superlatívov a zovšeobecnení. Pri opisovaní svojich schopností buďte faktickí, konkrétni a nebojte sa ich demonštrovať príkladmi – môžete napríklad uviesť, ako sa vám podarilo vyriešiť niektoré komplikované úlohy a neštandardné situácie. Ak to nespomeniete vy, s najväčšou pravdepodobnosťou sa na to spýta zamestnávateľ.
Buďte však pripravení aj na to, že sa vás opýta, čo sa vám nepodarilo. Opis takej situácie si opäť pripravte, určite ste sa do niečoho niekedy zamotali. Z vášho rozprávania by malo byť zrejmé, že ste dokázali spätne rozpoznať, kde sa stala chyba a neopakovať ju.
Zamestnávateľ tiež môže chcieť spoznať vaše slabé stránky, či už sa na ne opýta priamo, alebo napríklad formou otázky: Aké činnosti vám príliš nejdú, prípadne čo vás z činností, ktoré by ste mal/a u nás zastávať, baví najmenej? (To, čo človeka príliš nebaví, mu zvyčajne veľmi nejde a nevyniká v tom.)
Zase si odpoveď pripravte vopred a odpovedzte podľa pravdy. Napríklad:
Nebaví ma príliš pravidelné vykazovanie toho a toho, pretože sa v tejto oblasti často mení legislatíva, ktorú musí človek neustále sledovať, a môže sa mu ľahko stať, že urobí chybu. Vždy som sa však snažil/a zorientovať sa a chyby nerobiť.
Ak uvádzate svoje slabé stránky, malo by byť z vašej odpovede tiež zrejmé, že o svojich nedostatkoch dobre viete a snažíte sa ich mať pod kontrolou. A že pracujete na ich odstránení.
Čo o nás viete?
Aj takto priamo sa vás môžu spýtať. No aj keby nie, okolo tejto témy sa bude pohovor točiť každú chvíľu. Snažte sa preto zistiť si vopred o firme čo najviac. Vychádzajte z inzerátu. Čo o sebe píše sama firma? Základným zdrojom informácií sú aj jej webové stránky.
Chybu neurobíte, ani keď sa budete zaujímať o trh, na ktorom firma pôsobí. Možno práve zažíva boom alebo zápasí s nedostatkom výrobných dielov… Všetky tieto vedomosti vám môžu pridať body.
A ešte jedna rada na záver: Nebojte sa opýtať, ak vám nebude čokoľvek jasné o pracovnej náplni pozície alebo o samotnej firme (a nebolo to v inzeráte). Môžete tým iba získať.
Kým nemáte podpísanú zmluvu, nie je nič isté. Avšak už počas pohovoru alebo bezprostredne po ňom je možné odhadnúť, či máte šancu prácu získať. Podľa čoho?
Rozhodli ste sa podať výpoveď, ale šéf vás začal prehovárať, aby ste si to rozmysleli? Než mu odpoviete, prejdite si, čo by ste mali zvážiť a na čo sa pri rozhodovaní sústrediť.
Rozosielate poctivo životopisy, ale odpovede sa dočkáte málokedy? Pozrite sa, ako situácia na trhu práce ovplyvňuje firmy aj uchádzačov, ako sa k tomu postaviť a aké sú vyhliadky do budúcna.
Ako zaujať firmu
Čím zažiariť na pohovore
Max 1 e-mail týždenne
Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac
V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.
Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.