banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Pohovor krok za krokom. Ako sa pripraviť a ako ho viesť

Na pohovore máte príležitosť zistiť, či by bol kandidát na vypísanú pozíciu vhodný z hľadiska kvalifikácie aj osobných vlastností. Zároveň je to však vizitka vašej firmy. Ako ju čo najlepšie využiť?

Než kandidát príde 

 • Prejdite si jeho CV a vypíšte si otázky, ktoré mu chcete položiť. Snažte sa zistiť najmä náplň práce v minulých zamestnaniach. Môžete si však pripraviť aj hypotetické otázky – načrtnúť situáciu, ktorú by musel riešiť na pozícii vo vašej firme. Ako by postupoval?
 • Ak si chcete vziať niekoho so sebou, nepreháňajte počet. Pri pozíciách radových zamestnancov bude stačiť priamy nadriadený alebo kolega, s ktorým bude dotyčný najčastejšie spolupracovať. Ak sa s ním stretnete štyria, bude si kandidát pripadať ako na maturite.
 • Ak vás bude na pohovore viac, rozdeľte si aspoň rámcovo otázky. Nech nepôsobíte nepripravene. Prípravu napokon čakáte aj od kandidáta.
 • Nenechajte ho dlho čakať na recepcii alebo v zasadačke. Schôdzka by sa mala začať v stanovenom čase. Ponúknuť kávu, čaj, vodu je slušnosť, ktorá pomôže nastoliť menej formálnu atmosféru.

Počas pohovoru

 • Pri kladení otázok stále udržujte očný kontakt. Aj keď sa budete pozerať do poznámok alebo si ich zapisovať. Ak na to používate počítač či telefón, mal by kandidát vedieť, že pri pohovore nepracujete na niečom inom.
 • Otázky dávajte skôr otvorené, dovoľte, aby sa dotyčný o svojich pracovných skúsenostiach rozhovoril. Ak však máte pocit, že sa nejakej odpovedi vyhýba a odvádza reč inam, skúste ho k otázke nasmerovať znovu. Pohovor by ste mali mať celý čas pod kontrolou, vedenie by nemal prevziať uchádzač.
 • Vyhýbajte sa diskriminačným otázkam smerujúcim na kandidátov vek, osobné vzťahy či politické a náboženské presvedčenie.
 • Dávajte si pozor, koľko času venujete otázkam na kandidáta a koľko priestoru necháte jeho otázkam. Ak ho budete spovedať 58 minút a jemu venujete posledné dve minúty, bude to pôsobiť povýšenecky. Vyhraďte mu na jeho otázky dostatok času. Ak ho nevyužije, môžete využiť čas vy alebo pohovor ukončiť skôr.
 • Ešte pred koncom pohovoru kandidáta informujte o tom, aké budú ďalšie kroky, predovšetkým kedy sa mu ozvete. Poďakujte za jeho čas a rozlúčte sa.

Po skončení

 • Zapíšte si bezprostredné dojmy. Zároveň ich ideálne hneď konzultujte s ostatnými, ktorí sa s vami zúčastnili na pohovore.
 • Skúste si zapísať dve až tri veci, ktoré sa vám na kandidátovi páčili, ale aj jeho slabiny. Posudzujte nielen znalosti uchádzača, ale aj to, ako sa vám javí jeho povaha a či by zapadol medzi ostatných.
 • Ak si nie ste hneď istí, či má kandidát pokračovať ďalej, stanovte si termín, dokedy sa rozhodnete. Porovnajte ho s ostatnými kandidátmi, ktorých ste zatiaľ videli. Ako sa vám javí voči druhým?
 • Ak ste uchádzačovi sľúbili, že sa napríklad do týždňa ozvete, urobte to. A to aj v prípade, že ste sa preňho nerozhodli. Dodržať slovo a oznámiť i negatívne stanovisko je férové ​​a robí to firme dobré meno.

 

Mohlo by ťa zaujímať

Na inzeráte záleží. Ako ho napísať, aby ste získali čo najviac uchádzačov

Inzerát je vlastne propagačný text. Snaží sa „predať“ pozíciu čo najväčšiemu množstvu kandidátov. Aby ste v súčasnej tvrdej konkurencii uspeli, je na to pri písaní pracovnej ponuky potrebné myslieť.

Aj menej dokonalý kandidát môže byť skvelým zamestnancom

Nie vždy je možné získať do firmy na prvý pohľad úplne ideálneho uchádzača. Buď sa o prácu ani neprihlási, alebo má vysoké požiadavky, ktoré nemôžete splniť. Skúste dať teda šancu ľuďom z často odmietaných... celý článok

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky používania služieb. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia.