banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Domov

-

Tipy na hľadanie práce

-

Koľko ľudí by malo byť pri pohovore?

Koľko ľudí by malo byť pri pohovore?

Koľko ľudí by malo byť pri pohovore?

Koľko ľudí by malo posudzovať kandidátov? Stačí jeden, dvaja alebo je lepší celý tím? Správny počet môže byť pre úspech náborového procesu kľúčový.

Jednoduchšiu situáciu majú veľké firmy, v ktorých nábor riešia odborníci na ľudské zdroje. Úspešný pohovor však môžete viesť aj bez personalistov. Zvlášť, keď si pozvete na na pomoc kolegov.

 

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac

Viac ľudí viac vie

Počet ľudí prítomných na pracovnom pohovore závisí od konkrétnej situácie a tiež obsadzovanej pozície. Čím vyššia pozícia, tým viac ľudí pri pohovore dáva zmysel. Takmer vždy je však lepšie byť aspoň vo dvojici.

 

Druhí ľudia môžu mať iný názor na to, čo je pre danú pozíciu dôležité, môžu odlišne a každý z iného uhla pristupovať k hodnoteniu kandidáta. Čo unikne jednému, druhý neprehliadne.

 

Kto by mal byť pri pohovore a prečo

  • Priamy nadriadený/nadriadená budúceho pracovníka: Má najlepšiu predstavu o tom, čo bude od nováčika vyžadovať, aké zručnosti a schopnosti sú na obsadzovanú pozíciu nevyhnutné. Takže bude vedieť, na čo konkrétne sa má pýtať, pokiaľ ide o profesijné schopnosti dotyčného či dotyčnej.
  • Najbližší spolupracovník či spolupracovníčka budúceho kolegu: Jeho/jej prítomnosť by mala zabezpečiť, že nový zamestnanec bude dobre zapadať do tímu a bude mať už nejaké skúsenosti s požadovanými pracovnými postupmi. Navyše prizvaný kolega alebo kolegyňa neskôr pomôže aj so začlenením nového zamestnanca do pracovného procesu. Ľudia, ktorí sú zapojení do výberu nováčika, cítia určitý podiel na rozhodnutí, čo vedie k väčšej ochote poskytnúť mu pomoc a podporu v jeho začiatkoch.
  • Vyššia šarža, ak je pozícia manažérska a bude mať určitú zodpovednosť. Nadriadený priameho nadriadeného bude vidieť veci zo širšej perspektívy. 

 

Pozor na obrovskú presilu

Aj keď je obsadzovaná pozícia vedúca, nemali by byť pri pohovore viac ako traja, nanajvýš štyria ľudia. Teda pokiaľ ide o menšie až stredné firmy. Vo veľkých spoločnostiach, kde má budúci vedúci či vedúca šéfovať napríklad stovke ľudí, sa dá síce vyšší počet účastníkov pri výberovom konaní obhájiť, ale vždy je tiež potrebné myslieť na to, ako sa bude dotyčný cítiť. Vyslať naňho či na ňu desaťčlennú komisiu mu zrejme pokoj nepridá. Preto počet ľudí zase zbytočne nenafukujte. 

 

Zápisky pomôžu

Vybrať správneho zamestnanca nie je jednoduché. Keď však budete pri uvažovaní o prijatí konkrétneho uchádzača či uchádzačky brať do úvahy názory všetkých zúčastnených, máte väčšiu pravdepodobnosť, že sa rozhodnete správne.

 

Preto si ideálne hneď po pohovore urobte rýchlu poradu a zapíšte si okamžité postrehy. Tie vám potom poslúžia jednak na to, aby ste mohli medzi sebou kandidátov a kandidátky porovnať, jednak na to, aby ste sa v ďalšom kole výberka mohli uchádzačov a uchádzačiek opýtať na to, čo by ste ešte potrebovali doplniť.


Mohlo by ťa zaujímať

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Neochota zamestnať uchádzača určitého veku je nielen neetická, ale často aj diskriminujúca, a teda zo zákona postihnuteľná. Ako môže vyzerať a v ktorých prípadoch je požiadavka na vek oprávnená?

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Prečo ľudia najčastejšie odchádzajú zo zamestnania? Aké kroky pri hľadaní práce podnikajú? A čo je kľúčom k väčšej angažovanosti zamestnancov? Máme nové dáta.

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Skúšobná lehota je výzvou pre obe strany – nováčika aj zamestnávateľa. Ako zabezpečiť, aby ste sa počas nej dozvedeli, či má zmysel s novým zamestnancom pokračovať, alebo nie? Pozrite sa na osvedčené postupy... celý článok

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.