Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce
Prečo ľudia najčastejšie odchádzajú zo zamestnania? Aké kroky pri hľadaní práce podnikajú? A čo je kľúčom k väčšej angažovanosti zamestnancov? Máme nové dáta.
3. februára 2025
Neochota zamestnať uchádzača určitého veku je nielen neetická, ale často aj diskriminujúca, a teda zo zákona postihnuteľná. Ako môže vyzerať a v ktorých prípadoch je požiadavka na vek oprávnená?
O diskriminácii z dôvodu veku sa hovorí predovšetkým v súvislosti s uchádzačkami a uchádzačmi, ktorí majú viac ako 50 rokov. Niektorí zamestnávatelia majú totiž pocit, že starší ľudia sa pomaly učia alebo nevedia zaobchádzať s počítačmi a rôznymi aplikáciami.
Zistite, čo funguje iným
Pritiahnite tých pravých
Max 1 e-mail týždenne
Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac
Pritom nie je dôvod si niečo také myslieť. Uplynulé tri desaťročia predsa ľudia starší ako 50 rokov nespali v jaskyni, ale získavali skúsenosti a učili sa nové veci rovnako ako mladšie ročníky. Nielen preto diskrimináciu kvôli veku zakazuje: antidiskriminačný zákon a zákon o službách zamestnanosti, ktoré nájdete online.
Diskriminačná formulácia sa môže v inzeráte objaviť v priamej aj nepriamej podobe. V prvom prípade bude „natvrdo“ napísané:
Formulácie, ktoré diskriminujú starších uchádzačov, môžu mať však aj nepriamu podobu:
Takýto text síce nevylučuje kandidátov vyššieho veku, avšak z ponuky mladého alebo dynamického kolektívu vyplýva, že mladí uchádzači budú mať pred staršími prednosť. Keby totiž zamestnávateľ prijal staršieho uchádzača, o tento „benefit“ mladého kolektívu by firmu pripravil.
Namiesto vyššie uvedených alebo podobných fráz sa zamerajte na kľúčové skúsenosti a zručnosti. Konkrétnymi požiadavkami dáte kandidátom najavo, čo od nich očakávate, a umožníte im posúdiť, či bez ohľadu na vek spĺňajú vaše požiadavky.
Diskriminácia sa však netýka iba starších ľudí. Stretnúť sa s ňou môžu aj mladí uchádzači. Opäť existuje priama podoba:
V takom prípade je požiadavka na vek ťažko oprávnená, nie je dôvod, aby túto prácu nemohol vykonávať rovnako dobre aj uchádzač či uchádzačka napríklad o tri roky mladšia, ak bude spĺňať podmienky.
Mladší kandidáti však môžu byť vylučovaní pomocou požiadavky na dĺžku odbornej praxe. Aj na tento nešvár však zákon pamätá s tým, že táto podmienka musí byť objektívne a rozumne odôvodnená. Čo môže byť v niektorých prípadoch ťažké zhodnotiť. Kritérium dĺžky praxe musí byť preto posudzované individuálne.
Určitá, avšak rozumná dĺžka praxe býva oprávnená u vedúcich pracovníkov, ako je napríklad finančný či ekonomický riaditeľ či riaditeľka, pretože musel/a pre výkon svojho povolania načerpať určité schopnosti a zručnosti.
V každom prípade sa pri písaní inzerátu vždy zamyslite, či nevhodnou formuláciou niekoho z kandidátov nediskriminujete. Ďalšie rady týkajúce sa inzerátu sa dozviete na Pracazarohom.sk
Prečo ľudia najčastejšie odchádzajú zo zamestnania? Aké kroky pri hľadaní práce podnikajú? A čo je kľúčom k väčšej angažovanosti zamestnancov? Máme nové dáta.
Skúšobná lehota je výzvou pre obe strany – nováčika aj zamestnávateľa. Ako zabezpečiť, aby ste sa počas nej dozvedeli, či má zmysel s novým zamestnancom pokračovať, alebo nie? Pozrite sa na osvedčené postupy... celý článok
Urobia len to, čo musia. Keď zamestnanci nemajú pre svoje pôsobenie vo firme dostatok zápalu, dá sa o nich povedať, že potichu miznú z práce. Z čoho môže tento postoj prameniť a ako mu predchádzať?
Zistite, čo funguje iným
Pritiahnite tých pravých
Max 1 e-mail týždenne
Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac
V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.
Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.