Ajťáci, konštruktéri, elektromechanici, nastavovači výrobných strojov... Tí všetci sa na slovenskom pracovnom trhu zháňajú ťažko. Máme tri tipy, ako ich zaujať a získať.
Veľa záleží na pozícii, ktorú treba obsadiť. Je nosením dreva do lesa písať, že je na trhu málo ajťákov, elektroinžinierov, konštruktérov, medzi tzv. modrými goliermi zase nastavovačov výrobných liniek, skúsených remeselníkov, elektromechanikov a že je aj nedostatok pracovníkov v sociálnych službách alebo medzi nelekárskym personálom. Máme preto tri tipy, ako niekoho šikovného z nedostatkových odborníkov získať:
1. Otvorte pozíciu juniorom
Nemusia to byť zďaleka len čerství absolventi, ale aj starší ľudia, ktorí si rozšírili kvalifikáciu alebo sa úplne rekvalifikovali. Napríklad v oblasti IT platí, že keď sa pozícia inzeruje ako vhodná pre juniorov, prihlási sa na ňu asi o tretinu viac kandidátov.
Tí síce spočiatku nemajú potrebné skúsenosti, ale pod vedením seniorského kolegu môžu počas pol roka až roka pracovať samostatne a stať sa pre firmu veľmi užitočnými. Stojí to viac úsilia, finančných aj časových nákladov, ale pri extrémne nedostatkových profesiách je to jedna z mála ciest, ako pozíciu obsadiť.
2. Ponúknite kratšie úväzky
Mnoho ľudí nemôže alebo nechce pracovať na plný úväzok. Potrebujú sa o niekoho starať, študovať alebo napríklad pracovať v neziskovom sektore. Dôvodov je mnoho. Ponukou kratšieho úväzku si môžete zaistiť až o 40 % vyššiu reakciu kandidátov. Zamestnať napríklad dvoch ľudí namiesto jedného môže byť menej pohodlné a vyžaduje si to viac administratívy, ale veľkorysosť sa v tomto prípade oplatí. Ľudia bývajú za kratšie úväzky, ktorých je na pracovnom trhu stále zúfalo málo, vďační a vy získate lojálnych zamestnancov.
3. Zverejnite konkurencieschopnú mzdu
Aj keď je v inzerátoch povinné zverejňovať minimálnu základnú mzdu, ktorá sa na osobnom pohovore môže zvýšiť, málokto zareaguje na inzerát, ak je ponuka príliš nízka. Stavte preto na lákavú mzdu, ktorá pritiahne talenty. Aj zverejnenie mzdového rozpätia je šancou prilákať viac uchádzačov. Pomôžte si napríklad analýzou platov na portáli Platy.sk, vďaka ktorej získate prehľad, ako sú na ktorej pozícii zamestnanci skutočne platení.