Doba nie je ľahká a pri súčasnej výške inflácie ľudia častejšie žiadajú o pridanie. Táto situácia nie je jednoduchá ani pre zamestnávateľov, na druhej strane je to príležitosť, ako si urobiť v mzdách poriadok.
Z čoho sa mzda skladá?
Zatiaľ čo štátni zamestnanci, typicky napríklad úradníci alebo učitelia dostávajú plat, ktorého výška sa riadi tabuľkami, ľuďom pracujúcim v súkromnej firme alebo pre ňu ako SZČO chodí na účet mzda. Tá sa obvykle skladá z niekoľkých zložiek, ktoré je dobré vysvetliť uchádzačom už pri nábore:
- základná mzda – fixná zložka odmeny
- bonusy, prémie či odmeny – variabilná časť mzdy
- finančné benefity – patrí sem napríklad 13. plat
- nefinančné benefity – napríklad príspevok na športové vyžitie, nákup určitého tovaru a pod.
Prečo sa oplatí mať vo firme správne nastavené mzdy?
Pretože tým mnoho získate. Tam, kde sú odmeny nastavené férovo, sa ľudia viac snažia, sú pri riešení úloh angažovanejší a držia si slušnú produktivitu práce. Z firmy odchádzajú zriedkavejšie a majú tiež menšiu potrebu šíriť o nej negatívne informácie na sociálnych sieťach.
Čím sa vyznačuje zle nastavený mzdový systém?
Zamestnanec 1 aj zamestnanec 2 robia viacmenej rovnakú prácu, ale výška ich platov sa výrazne líši. Je to tým, že „dvojka“ prišla do firmy nedávno a dostala vyšší nástupný plat, ako má už roky „jednotka“. Alebo je „jednotka“ žena a „dvojka“ muž, ale to je všetko, čím sa odlišujú. Skrátka ľudia, ktorí robia približne rovnakú prácu a v podobnej kvalite, majú inú mzdu.
Môže sa to týkať aj rozdielu v odmeňovaní kmeňových zamestnancov a „dohodárov“. Ak majú tí prví celkovo o dosť vyššie mzdy ako ľudia pracujúci na dohody, nebude to robiť vo firme dobrotu.
Neexistujú žiadne objektívne kritériá pre vyplácanie bonusov alebo prémií, určujú ich vedúci podľa svojho subjektívneho hodnotenia. Potom hrozí, že ich budú priznávať najmä svojim favoritom a nie tým, ktorí odvádzajú najlepšiu prácu.
Čo urobiť, aby bolo odmeňovanie spravodlivé?
- Prvým krokom je audit miezd, ktorý ukáže nerovnosti v odmeňovaní a extrémne prípady.
- Zároveň nebude od veci porovnať platovú hladinu vo vašej firme s hladinou, ktorá panuje na trhu práce, a to vo vašom odbore a regióne. Pomôže vám to byť konkurencieschopní.
- Ďalej je nutné pozrieť sa najlepšie s pomocou vedúcich na aktuálnu náplň práce jednotlivých zamestnancov a porovnať náročnosť ich úloh. Na základe toho potom nastaviť odmeny tak, aby zamestnanci, ktorí robia podobnú prácu, boli za ňu aj v podobnej výške odmenení.
- Pri tom však nezabúdajte zohľadniť kvalitu odvádzanej práce alebo inú iniciatívu. Nebojte sa vyššiu odmenu priznať tomu, kto je v práci výkonnejší, rýchlejší, pracuje nad rámec svojich povinností, dopĺňa si vzdelanie alebo vie niečo, čo nevedia ostatní.
- Je dôležité, aby ste dokázali vyššiu mzdu, prípadne bonusy a prémie týchto výnimočných pracovníkov zdôvodniť pred ostatnými zamestnancami. Zaženie to u nich pocit nespravodlivosti a možno ich to motivuje k vyššej aktivite.