Pohovor môže byť stresujúci pre obe strany, najmä ak sa náboru nevenujete dlhé roky. Aby sme vám prípravu uľahčili, pripravili sme pre vás návod, ako by mal pohovor prebiehať.
1. Venujte čas príprave
Včas si vytlačte životopis uchádzača, poznačte si, čo vás v ňom zaujalo, čomu ste nerozumeli a čo si potrebujete spresniť. Napíšte si, na čo sa ešte chcete opýtať. Na pohovor si vyhraďte dostatok času, ale aj priestor. Ak sa stretávate osobne, včas rezervujte miestnosť alebo nájdite priestor, kde vás nebude nikto rušiť.
Buďte čo najdochvíľnejší a nenechajte uchádzača či uchádzačku čakať. Bežne by malo byť samozrejmosťou podanie ruky na privítanie a aj ponuka vody, čaju alebo kávy na občerstvenie. Najmä ak bude uchádzač o prácu nervózny, dúšok vody mu príde vhod. Ak je vás za firmu na pohovore viac, predstavte sa všetci. Zároveň obmedzte počet ľudí na pohovore na minimum – ideálne na jednu alebo dve osoby. Uchádzač môže byť vystresovaný, keď vás tam bude na neho veľa.
2. Ako viesť pohovor
Pohovor vediete vy – mali by ste začať úvodným slovom, ale potom už stačí len rozhovor usmerňovať a v prípade potreby klásť doplňujúce otázky. Určite dajte uchádzačovi priestor, aby sa predstavil a porozprával o svojich pracovných skúsenostiach. Vždy si robte poznámky. Ak sa stretnete s viacerými uchádzačmi, mohli by sa vám ľahko popliesť. Je tiež známe, že prvý dojem je často nespoľahlivý. Snažte sa preto naň zabudnúť a posudzujte uchádzačov podľa toho, čo vám o sebe povedia.
Tip z praxe: Sledovanie telefónu, ťukanie do notebooku a nervózne pozeranie na hodinky – to všetko môže uchádzača rozrušiť a naznačiť mu, že vás nezaujal. Ak ste zvyknutí písať si poznámky do mobilu alebo PC, radšej na to priamo upozornite.
3. Na čo sa pýtať uchádzačov
Na úvod požiadajte uchádzača, aby sa predstavil a niečo vám o sebe povedal. Sami uvidíte, čo považuje vo svojom životopise za dôležité, čo zdôrazní a čoho sa dotkne okrajovo. Potom použite rôzne typy otázok. V ideálnom prípade otvorené a môžu byť hypotetické:
- „Čo vás na tejto pozícii zaujalo a čo od novej práce očakávate?“
- „Čo považujete za svoj najväčší profesionálny úspech?“
- „S akým typom ľudí najradšej pracujete?“
- „Ako by ste reagovali, keby…“
- „Ako by ste vyriešili taký a taký problém…“
Nebojte sa pýtať na konkrétne situácie a skúsenosti z praxe. Ako uchádzač konal v minulosti alebo ako by konal v rovnakej situácii teraz, atď. Pýtajte sa aj na vzdelanie. Napríklad čo uchádzača z odboru naposledy zaujalo, akú knihu čítal atď. Uvidíte jeho postoj k učeniu sa nových vecí a ochotu vzdelávať sa.
Čo nerobiť na pohovore: Vyhýbajte sa nevhodným otázkam, ktoré pôsobia trápne, a zakázaným otázkam. Napríklad otázkam o veku, osobných vzťahoch alebo plánoch na nasledujúcich 5 až 10 rokov. Vyhnite sa tiež komentovaniu odpovedí uchádzača alebo vnucovaniu vlastných názorov.
Ak vidíte, že sa uchádzač v odpovedi zamotal alebo nevie, čo k otázke dodať, netrápte ho zbytočne a buď otázku spresnite, alebo plynule prejdite na inú. Na konci pohovoru dajte uchádzačovi možnosť spýtať sa na všetko, čo ho zaujíma. Predtým, ako sa rozlúčite, stručne zhrňte ďalšie kroky výberového konania.
4. Pohovorom sa to nekončí
Po pohovore si ešte raz prejdite svoje poznámky a prípadne ich doplňte o postrehy, ktoré ste si nestihli zapísať. Neskôr si na ne už nespomeniete. Pri rozhodovaní zvážte aj ľudskú stránku – či kolega do tímu zapadne. Nejde len o kvalifikáciu na danú pozíciu. A ak ste uchádzačovi sľúbili nejaký termín, úlohu alebo vyjadrenie, svoj sľub vždy dodržte.