Potrebujete dať niekomu viac práce? Prerozdeliť ju alebo zariadiť, aby niekto zaskočil za neprítomného kolegu? Môžete podriadeného požiadať o láskavosť a čakať, že vám vyhovie. Je však potrebné rozlišovať malé a veľké úlohy.
Jednorazové rýchlovky stihne človek popri svojej práci. Zložitejšie úlohy alebo hromady práce navyše už bývajú zaťažujúce. Keď si zamestnankyňa či zamestnanec nepripadá docenený, riskujete, že vás nechá v štichu, keď ho budete najviac potrebovať. Ako tomu predísť? Vyhnite sa „motivačným vyhláseniam“, ktoré majú ľudí prinútiť robiť zadarmo navyše to, čo sa vám kopí vo firme. Na ktoré frázy si dať obzvlášť pozor?
Bude to len chvíľka
Keď je to práca, ktorú zamestnanec či zamestnankyňa ovláda, môže ju mať skutočne hotovú za pár minút. Ak sa však v probléme neorientuje, zasa taká brnkačka to nebude. A kým zistí, čo a ako, pretiahne sa to napríklad na polovicu dňa, ktorá mu však bude chýbať pri práci na niečom inom. Reálne odhadnúť, koľko času môže dotyčnému úloha zabrať, je prvým predpokladom na to, aby ste s ľuďmi komunikovali na rovinu. Keď to uvidia, skôr vám vyjdú v ústrety.
Ty si na to najlepší/najlepšia
Klasický trik s mazaním medu okolo úst. Možno vám to párkrát prejde, ale ľudia nie sú hlúpi a časom vás prekuknú. Ak toto použijete, chcelo by to túto zručnosť náležite oceniť. Keď nie peniazmi, tak aspoň voľným časom alebo nejakým bonusom. Zvlášť v prípade schopných pracovníkov, u ktorých viete, že zverenú prácu urobia na jednotku, hrozí riziko neustáleho preťažovania. Pozor na to. Jedného dňa toho môžu mať dosť a z ničoho nič ujdú ku konkurencii.
Ranné vtáča ďalej doskáče
Chcete, aby kolega alebo kolegyňa prišla ráno nie o deviatej, ale už o siedmej? Ak je vaším cieľom zavrieť dielňu o dve hodiny skôr, môžete uspieť a je to v poriadku. Ak je to „nenápadná snaha“ o dve hodiny nadčasu kvôli horiacej zákazke, nie je to fér.
Ber to ako výzvu
Touto frázou si pod sebou podrežete konár. Keď sa v učtárni hromadia nevyplatené faktúry, je to vizitka vašej neschopnosti naplánovať chod firmy, nie príležitosť pre zamestnancov popasovať sa s tým. Počítajte s tým, že podobným výzvam sa budú zamestnanci vyhýbať čo najviac. A keď príde jedna naozajstná v podobe veľkej zákazky, už ich do ničoho nedonútite.
Práca navyše nie je samozrejmá
Nepočítajte s tým, že nákupca bude po splnení svojich povinností robiť zadarmo ešte prácu skladníka. Aj keď vám podriadení občas sami radi podajú pomocnú ruku, nemôžete sa spoliehať na ich ochotu donekonečna. Pri drobných úlohách stačí slušne požiadať, pri väčších a časovo náročnejších je vhodné za prácu zaplatiť, prípadne sa dohodnúť na inom type odmeny. Ľudia si potom skôr vezmú prácu navyše a nenechajú vás bez pomoci, keď to bude najviac potrebné.
Ak sami pod niekoho patríte, dávajte si na manipulatívne frázy pozor aj vy. Odmietnuť prácu, na ktorú nemám kapacitu alebo ma núti zostávať v zamestnaní pravidelne nadčas, je právo každého zamestnanca.