banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Domov

-

Tipy na hľadanie práce

-

Dajte odmietnutým uchádzačom vedieť, že neuspeli

Dajte odmietnutým uchádzačom vedieť, že neuspeli

Dajte odmietnutým uchádzačom vedieť, že neuspeli

Každý uchádzač či uchádzačka, ktorá prejavila záujem u vás pracovať, si zaslúži po skončení výberového procesu slušnú odpoveď. Určite aj tí a tie, ktoré neuspeli. Poradíme vám, ako na to.

Prečo brať ohľad na odmietnutých uchádzačov

Spomeňte si, aké je nepríjemné, keď márne čakáte na uchádzača, ktorý nedorazí na dohodnutý pohovor. Rovnako nepríjemné je pre neho čakanie na vaše vyjadrenie. Kým od vás nedostane odmietavú správu, bude dúfať, že ho prijmete.

 

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac

Prečo sa vám oplatí záujemcov o prácu slušne odmietať?

  • Pôsobíte zdvorilo a profesionálne.
  • Vysielate signál, že vám na ľuďoch záleží.
  • Nechávate si otvorené dvere pre prípadnú budúcu spoluprácu.

 

Ako reagovať?

Tým, ktorých nebudete pozývať na pohovor, stačí napísať krátky e-mail. Tento krok vám môže uľahčiť aplikácia, ktorá rozosiela na reakcie automatickú odpoveď. Jednou z nich je napríklad náborová aplikácia Teamio, ktorá do hromadných e-mailov vie dosadiť meno konkrétneho človeka.

 

Poďakujte mu za zaslaný životopis aj záujem o pozíciu a napíšte mu, že ste ho, bohužiaľ, nevybrali, pretože ste dali prednosť vhodnejšiemu kandidátovi. Pridajte povzbudenie a vyzvite dotyčného či dotyčnú, ​​aby sa aj v budúcnosti prihlásila na nový konkurz, ak ho vypíšete.

 

Ďakujeme vám za záujem o pozíciu xy. Po dôkladnom zvážení sme sa však rozhodli, že dáme prednosť uchádzačovi, ktorý lepšie spĺňal naše požiadavky. Vzhľadom na vaše pracovné skúsenosti budeme však radi, keď sa prihlásite do ďalšieho výberového konania, ktoré v budúcnosti vypíšeme.

 

Pridajte spätnú väzbu

Uchádzačky a uchádzači, ktorí u vás absolvovali pohovor, by mali okrem vyššie uvedeného dostať tiež aspoň krátku spätnú väzbu. Ideálne je napísať, čo sa vám páčilo, ale spomenúť aj slabé stránky, na ktorých musia zapracovať. Nielenže ich povzbudíte do hľadania ďalšej práce, ale namotivujete ich aj na odstránenie nedostatkov. A keď dotyčný či dotyčná uvidí, že ste si s jeho či jej hodnotením dali záležať, odmietnutie prijme lepšie.

 

Aj keď vaše skúsenosti s xy by pre nás boli prínosné, na vypísanej pozícii by sme potrebovali aj hlbšie znalosti v yz. Rozvoj týchto zručností by mohol rozšíriť vaše pracovné uplatnenie a zvýšiť šancu uspieť v nejakom ďalšom výberovom konaní.

 

Pri formulácii odmietavej odpovede myslite na konkrétneho človeka. Keď si predstavíte, že by ste sa na druhej strane ocitli sami, dokážete sa skôr vcítiť do „správnej“ odpovede. A keď budete nabudúce obsadzovať podobnú pozíciu, môžu pre vás byť kedysi odmietnutí uchádzači ideálni, pretože mali čas zapracovať vaše pripomienky.


Mohlo by ťa zaujímať

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Neochota zamestnať uchádzača určitého veku je nielen neetická, ale často aj diskriminujúca, a teda zo zákona postihnuteľná. Ako môže vyzerať a v ktorých prípadoch je požiadavka na vek oprávnená?

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Prečo ľudia najčastejšie odchádzajú zo zamestnania? Aké kroky pri hľadaní práce podnikajú? A čo je kľúčom k väčšej angažovanosti zamestnancov? Máme nové dáta.

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Skúšobná lehota je výzvou pre obe strany – nováčika aj zamestnávateľa. Ako zabezpečiť, aby ste sa počas nej dozvedeli, či má zmysel s novým zamestnancom pokračovať, alebo nie? Pozrite sa na osvedčené postupy... celý článok

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.