banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Domov

-

Tipy na hľadanie práce

-

Keď u vás niekto končí. Čo platí a na čo nezabudnúť?

Keď u vás niekto končí. Čo platí a na čo nezabudnúť?

Keď u vás niekto končí. Čo platí a na čo nezabudnúť?

V skúšobnej lehote, dohodou, na základe výpovede alebo ukončenie v dobe určitej. Nech už u vás končí zamestnanec akýmkoľvek spôsobom, je potrebné dať si pozor na niekoľko vecí.

V skúšobnej lehote si obe strany - zamestnávateľ aj zamestnanec - overujú vzájomnú spokojnosť, naplnenie očkávaní. Aj zamestnanec, aj zamestnávateľ môžu zrušiť pracovný pomer bez udania dôvodu. Pracovný pomer sa skončí dňom doručenia alebo odovzdania dokumentu o zrušení pracovného pomeru v skúšobnej dobe jednej alebo druhej strane. 

Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. 

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac


Koniec počas skúšobnej lehoty 

Podľa § 45 Zákonníka práce možno dohodnúť písomne v pracovnej zmluve skúšobnú dobu maximálne na 3 mesiace (prípadne 6 mesiacov, ak ide o osobitnú kategóriu vedúcich zamestnancov). Zamestnávateľ so zamestnancom uzatvára skúšobnú dobu z dôvodu zistenia, či si vzájomne budú vyhovovať po pracovnej aj osobnostnej stránke. 

 

V čase prebiehajúcej PN počas skúšobnej doby zamestnanca či zamestnankyňu prepustiť nemôžete. Pravidlo je, že o čas PN sa predĺži skúšobná doba. Uvedené platí aj pri ostatných prekážkach v práci na strane zamestnanca. Vtedy sa skúšobná doba automaticky predlžuje o čas, počas ktorého zamestnanec pracovať nemohol. 

Predmetné ustanovuje zákon, a to práve z dôvodu ochrany zamestnávateľa aj zamestnanca. Počas skúšobnej doby je možné ukončiť pracovný pomer bez uvedenia dôvodu, a to napríklad aj kvôli neodôvodnenej PN. Po jej skončení tak môžete oprávnene pristúpiť k rozviazaniu pracovného pomeru. 

 

 

Koniec dohodou 

S ukončením pracovného pomeru dohodou musia súhlasiť obe strany a písomnú dohodu tiež podpísať. Dôvod rozviazania pracovného pomeru nemusí byť v dohode uvedený. 


K ukončeniu pracovného pomeru môže dôjsť najskôr ku dňu podpisu dohody alebo k akémukoľvek dohodnutému termínu v budúcnosti. Strany sa tak môžu dohodnúť, že pracovný pomer potrvá napríklad ešte dva mesiace. Nie je možné rozviazať pracovný pomer dohodou spätne. 

  

Koniec na základe výpovede 

Výpoveď môže podať zamestnanec aj zamestnávateľ. Musí byť podpísaná a v písomnej forme doručená druhej strane, tá ju však podpisovať nemusí. Výpoveď začína platiť odo dňa doručenia a od prvého dňa nového mesiaca automaticky začne plynúť výpovedná lehota. 

 

Zákonník práce stanovuje len minimálnu dĺžku trvania výpovednej doby (teda nie ako jeden, dva či tri mesiace, ale ako najmenej jeden, dva či tri mesiace). 

Pracovná zmluva môže dĺžku výpovednej doby upraviť, v konkrétnom prípade tak môže trvať napríklad až 6 mesiacov.  

Zamestnanec nemusí udávať dôvod výpovede, ale zamestnávateľ môže výpoveď podať iba z dôvodov uvedených v Zákonníku práce, medzi ktoré patria: organizačné zmeny, zdravotné dôvody, nespĺňanie predpokladov a požiadaviek či porušovanie povinností zamestnanca. 

Ak dostane zamestnanec výpoveď kvôli organizačným zmenám, chorobe z povolania či pracovnému úrazu, patrí mu odstupné. Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej lehote, teda v čase pracovnej neschopnosti, tehotenstva, materskej alebo rodičovskej dovolenky. 

  

Na čo nezabudnúť pri odchode zamestnanca  

  • Prevezmite včas všetky firemné predmety, ako sú kľúče, prístupová karta, pracovné pomôcky, telefón a pod. 
  • Nezabudnite zrušiť prístup k firemným účtom, systémom, e-mailu atď. 
  • Ak ste mali dohodnutú dohodu o mlčanlivosti, pripomeňte ju. 
  • Doriešte dovolenku – zamestnanec si ju môže vyčerpať alebo ju dostať vyplatenú. 
  • Pri odchode nezabudnite dať zamestnancovi zápočtový list, potvrdenie o zamestnaní. 
  • Po skončení pracovného pomeru pripravte tiež potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti a z funkčných pôžitkov, strhnutých zálohách na daň a daňovom zvýhodnení. 
  • Absolvujte so zamestnancom výstupný pohovor. Spýtajte sa, ako bol spokojný, čo mu, naopak, prekážalo, skúste zistiť, prečo odchádza. Ak však zamestnanec nebude mať o výstupný pohovor záujem, netlačte naňho. 
  • Slušne a pokiaľ možno pokojne sa rozlúčte, poďakujte za odvedenú prácu. 
  • Ak ide o väčší kolektív, napíšte vysvetľujúcu správu o odchode zamestnanca. 
  • Pokiaľ si zamestnanec vyžiada referenciu, poskytnite mu ju. 

Mohlo by ťa zaujímať

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Neochota zamestnať uchádzača určitého veku je nielen neetická, ale často aj diskriminujúca, a teda zo zákona postihnuteľná. Ako môže vyzerať a v ktorých prípadoch je požiadavka na vek oprávnená?

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Prečo ľudia najčastejšie odchádzajú zo zamestnania? Aké kroky pri hľadaní práce podnikajú? A čo je kľúčom k väčšej angažovanosti zamestnancov? Máme nové dáta.

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Skúšobná lehota je výzvou pre obe strany – nováčika aj zamestnávateľa. Ako zabezpečiť, aby ste sa počas nej dozvedeli, či má zmysel s novým zamestnancom pokračovať, alebo nie? Pozrite sa na osvedčené postupy... celý článok

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.