banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Domov

-

Tipy na hľadanie práce

-

Kto sú perfektní kandidáti? Možno vôbec nie tí, ktorých si človek vysníval

Kto sú perfektní kandidáti? Možno vôbec nie tí, ktorých si človek vysníval

Kto sú perfektní kandidáti? Možno vôbec nie tí, ktorých si človek vysníval

Ľudí nie je na trhu práce práve veľa. Miera nezamestnanosti je na Slovensku nízka, preto je potrebné odložiť pri nábore predsudky a dať šancu širokému spektru uchádzačov a uchádzačiek.

Existuje perfektný kandidát alebo kandidátka? Ak áno, každý si ich predstavuje inak. Niekedy v závislosti od pozície. Niekto vidí v predajni ženu ako náhradu za pracovníčku, ktorá odišla na materskú, a keď sa prihlási starší muž, do tejto predstavy nepasuje. Alebo sa na miesto vedúcej zmeny prihlási mladšia žena, aj keď si všetci predstavujú do výroby skôr staršieho skúseného muža.

 

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac

Nedajte na dojmy

Najhoršie, čo môže človek urobiť, je vyraďovať takýchto „nehodiacich sa“ kandidátov z výberového konania alebo ich síce pozvať, ale v hĺbke duše im nedať šancu a hľadať skôr dôvody, prečo ich nezamestnať. Pripomeňme, že vyraďovať uchádzačov a uchádzačky z dôvodu veku, pohlavia alebo rodinného stavu zakazujú zákony.

 

Bohužiaľ, napriek tomu vedia o diskriminácii svoje hlavne starší kandidáti, ktorí sa na trhu práce uplatňujú horšie. Zamestnávatelia môžu mať napríklad dojem, že starší uchádzači pôjdu čoskoro (napríklad za päť rokov) do dôchodku. Nie je pritom isté, že mladší kandidáti vydržia na pozícii dlhšie ako päť rokov. Podľa štatistík totiž ľudia vo vekovej skupine do 25 rokov menia prácu v priemere za jeden až dva roky, zatiaľ čo kandidáti nad 50 rokov ostávajú v jednom zamestnaní viac ako tri roky. Päť rokov sa v tejto perspektíve javí ako luxusne dlhý čas. 

 

Pýtajte sa

Ďalšie predsudky voči starším kandidátom sa môžu týkať ich „príliš“ vysokej kvalifikácie a predstáv, že taký človek sa bude na obsadzovanej pozícii nudiť, bude chcieť stúpať vyššie alebo sa nenechá riadiť mladším vedúcim. Alebo bude skrátka chcieť veľa peňazí.

 

Nič z toho nemusí byť pravda. Každý kandidát má svoje dôvody, prečo chce pracovať na vašej pozícii. Možno kedysi šéfoval, ale teraz si už praje pokojnejšiu prácu a nechce v nej riešiť komplikované problémy. Nikam už nemusí „šplhať“ a, naopak, rád alebo rada uplatní svoje skúsenosti na danej pozícii za nižší plat. Motivácia môže byť rôzna. A treba ju zistiť, pýtať sa na ňu a nepodliehať mylným predstavám.

 

Prispôsobte sa

Rovnako, ako sa prispôsobujú trhu práce kandidáti (vzdelávajú sa, dochádzajú za prácou atď.), musia sa mu prispôsobovať aj zamestnávatelia. O desať rokov bude v dôsledku demografického vývoja na pracovnom trhu menej ľudí a do kategórie 50 plus sa posunú silné ročníky narodené v 70. rokoch. Vedieť ich začleňovať do pracovných kolektívov bude nutnosťou. To okrem iného zahŕňa:

  • Prispôsobiť im ergonómiu a organizáciu práce. Možno už nevydržia stáť na nohách celú dvanásťhodinovú zmenu, ale kratší čas áno. Preorganizovať prácu tak, aby ju starší ľudia fyzicky zvládli, bude možno určitá výzva, ale nakoniec tým budete šetriť zdravie (a znižovať absencie) aj mladších zamestnancov a zamestnankýň.
  • Ponúknuť im skrátené úväzky. To opäť vyžaduje zvýšené nároky na organizáciu práce, ale aj v tomto prípade sa vám vďaka tomu budú hlásiť i ľudia aj z iných vekových skupín – vracajúci sa z rodičovskej, študujúci, starajúci sa o niekoho blízkeho – čím si rozšírite pole kandidátov. 
  • Ponúknuť im tie správne benefity, napríklad v podobe príspevkov na starostlivosť o zdravie.
  • Mať v malíčku agendu týkajúcu sa odchodov do dôchodku.

 

Firmy, ktoré sa zbavia predsudkov a prispôsobia sa starším kandidátom, budú mať do budúcnosti veľkú výhodu. Nebudú mať núdzu o zamestnancov a získajú ľudí, ktorí majú skúsenosti, sú stabilné a zrelé osobnosti, bývajú lojálni a nie je potrebné im vysvetľovať, že keď si berú sick day, nemôžu to povedať až v ten deň napoludnie. Dať šancu aj tým, ktorí sa na prvý pohľad možno nejavia ako dokonalí uchádzači, má rozhodne zmysel.


Mohlo by ťa zaujímať

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Neochota zamestnať uchádzača určitého veku je nielen neetická, ale často aj diskriminujúca, a teda zo zákona postihnuteľná. Ako môže vyzerať a v ktorých prípadoch je požiadavka na vek oprávnená?

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Prečo ľudia najčastejšie odchádzajú zo zamestnania? Aké kroky pri hľadaní práce podnikajú? A čo je kľúčom k väčšej angažovanosti zamestnancov? Máme nové dáta.

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Skúšobná lehota je výzvou pre obe strany – nováčika aj zamestnávateľa. Ako zabezpečiť, aby ste sa počas nej dozvedeli, či má zmysel s novým zamestnancom pokračovať, alebo nie? Pozrite sa na osvedčené postupy... celý článok

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.