banner

Skús vyladenú mobilnú aplikáciu

rating

Domov

-

Tipy na hľadanie práce

-

Odchádza od vás príliš veľa ľudí? Ak áno, ako tomu zabrániť

Odchádza od vás príliš veľa ľudí? Ak áno, ako tomu zabrániť

Odchádza od vás príliš veľa ľudí? Ak áno, ako tomu zabrániť

Niekedy je potrebné zamerať sa na fluktuáciu zamestnancov. Príčiny častých odchodov je možné zistiť rôznymi spôsobmi. Pozrite sa, od čoho sa odpichnúť.

Odchody z a prijímanie ľudí do firmy je do určitej miery prirodzený a tiež žiaduci jav. Označujeme ho ako fluktuáciu. So staršími zamestnancami síce odchádza ich know-how, ale s novými prúdi do firmy elán, čerstvý pohľad na vec alebo napríklad aj nové obchodné kontakty.

 

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac

Lenže keď je fluktuácia príliš vysoká, je to, naopak, pre firmu zaťažujúce. Náklady na prijímanie a zaúčanie nováčikov s ich počtom stúpajú bez toho, aby z nich firma mohla dostatočne ťažiť, ak ju rýchlo opúšťajú.

 

Ako zistiť, či to nie je veľa?

Existuje viacero spôsobov, ako zmerať fluktuáciu, ale najjednoduchší z nich je vydeliť počet ľudí, ktorí v určitom čase odišli, napríklad za jeden rok, počtom ľudí, ktorí boli v tom istom čase vo firme zamestnaní.

 

Keď tento údaj vynásobíte stovkou, získate percentuálny podiel tých, ktorí firmu v danom čase opustili. Vzhľadom na to, že ideálna fluktuácia je okolo 5 až 7 %, z výpočtu sa dozviete, ako ste na tom vo vašej firme.

 

Pri posudzovaní hodnoty fluktuácie je nutné prihliadnuť na odbor. Najvyššia býva v oblasti gastra či hotelových služieb, všeobecne v sezónnom podnikaní. Ak však sezónne väčší podiel zamestnancov neprijímate a fluktuácia sa napriek tomu blíži k 20 %, je namieste začať sa zaujímať o príčiny tohto stavu.

 

Prečo odchádzajú a ako to riešiť?

Prvé, na čo sa zamerajte, sú novo prichádzajúci zamestnanci. Podľa prieskumu z roku 2021 odíde až tretina z nich počas prvého polroka. Príčinou býva nedostatočný onboarding, teda proces, počas ktorého by mal nový zamestnanec do firmy zapadnúť.

 

O dôvodoch odchodu nových, ale aj starších zamestnancov sa dozviete vďaka výstupným dotazníkom alebo, ešte lepšie, vďaka rozhovorom, ak to umožňuje čas. Prečo ľudia najčastejšie opúšťajú zamestnanie?

 

  • Nedostatočné platové ohodnotenie –je dobré urobiť si prehľad o platovej hladine vo vašej firme a porovnať ju s hladinou na trhu práce. Na to vám poslúži porovnávač platov. Ak ste s odmenami oveľa nižšie, než je bežné, pravdepodobne nie ste ako zamestnávatelia konkurencieschopní. Ak si firma nemôže dovoliť vyššie platy, je namieste uvažovať o iných benefitoch alebo výhodách, napríklad v podobe možnosti plánovať si zmeny.
  • Preťažovanie ľudí – môže k nemu dochádzať kvôli nízkemu počtu zamestnancov alebo vinou zlej organizácie práce. Pozrite sa, v čom to väzí. Nedal by sa niekde vašim ľuďom ušetriť čas, napríklad delegovaním činností na externých pracovníkov alebo automatizáciou rutinných úkonov pomocou počítačových aplikácií?
  • Mizivé možnosti rozvoja a kariérneho rastu – najmä mladí ľudia sa potrebujú učiť a skúšať nové veci. Ak sa za rok u vás nikam neposunuli a slúžia najmä na to, aby oddreli tú najmenej zaujímavú prácu, ťažko sa budú vo vašej firme držať. Skúste sa nad ich rozvojom, ale aj rozvojom ďalších zamestnancov zamyslieť a pracovať na tom, aby mali možnosť naberať nové vedomosti a postupovať v rámci firmy.
  • Zlé vedenie či vzťahy – zbystrite najmä v prípade, ak ľudia odchádzajú z jedného oddelenia alebo napríklad v rámci jednej konkrétnej zmeny. Potom môže byť príčinou nie úplne schopný vedúci, prípadne nefunkčné vzťahy, ktoré vládnu v danom tíme. Snažte sa v takej situácii postupovať citlivo, vypočuť si obe strany: zistiť, kde a prečo to viazne, a potom dohodnúť nápravu. 

Mohlo by ťa zaujímať

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Pozor na frázy, ktoré môžu diskriminovať kandidátov kvôli veku

Neochota zamestnať uchádzača určitého veku je nielen neetická, ale často aj diskriminujúca, a teda zo zákona postihnuteľná. Ako môže vyzerať a v ktorých prípadoch je požiadavka na vek oprávnená?

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Chystáte sa v januári naberať? Pozrite sa, aké trendy hýbu trhom práce

Prečo ľudia najčastejšie odchádzajú zo zamestnania? Aké kroky pri hľadaní práce podnikajú? A čo je kľúčom k väčšej angažovanosti zamestnancov? Máme nové dáta.

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Ako zistiť, či sa k vám nový zamestnanec hodí? Majte na skúšobnú dobu plán

Skúšobná lehota je výzvou pre obe strany – nováčika aj zamestnávateľa. Ako zabezpečiť, aby ste sa počas nej dozvedeli, či má zmysel s novým zamestnancom pokračovať, alebo nie? Pozrite sa na osvedčené postupy... celý článok

Všetky články

Hľadáš prácu?

Stiahni si aplikáciu pre uchádzačov.

Google Play
App Gallery
App Store

Ako získať dobrých ľudí? Dostávajte tipy pravidelne

Zistite, čo funguje iným

Pritiahnite tých pravých

Max 1 e-mail týždenne

Svoje údaje máš v bezpečí. Zobraziť viac


V Práci za rohom máš najväčšiu šancu nájsť si prácu blízko domova a prestať dochádzať. Vyberaj z voľných miest a brigád po celom Slovensku, napríklad v lokalitách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a mnohých ďalších.

Používame cookies, pozri Podmienky služby. A tiež chránime tvoje osobné údaje, pozri Zásady ochrany súkromia. Viac o reklame na portáloch Alma Career a transparentnosti si môžete prečítať na našej Informačnej stránke. Tu je naša Technická špecifikácia.