Existujú otázky, ktoré sa na pohovoroch tak nejako tradujú. Avšak skôr ako ich položíte, pouvažujte, ako by ste na ne reagovali vy a či by ste sa nemohli opýtať inak.
Prečo by sme mali vziať práve vás?
Prísne vzaté, na túto otázku nemôže kandidát či kandidátka reagovať relevantne. Veď predsa nepozná ostatných uchádzačov. Ako teda môže vedieť, že práve on alebo ona je ten pravý či pravá?
Zrejme sa dočkáte vopred nacvičenej odpovede, ktorá zhŕňa prednosti opytovaného s odvolaním sa na jeho predchádzajúce skúsenosti. Pýtajte sa radšej priamo na ne podľa zaslaného životopisu, aby ste lepšie zhodnotili, čo všetko kandidát doteraz robil a ako veľmi sa to kryje s tým, čo požadujete u vás vo firme.
TIP: Pýtajte sa aj na motiváciu. Prečo chce uchádzač či uchádzačka robiť práve vo vašej firme a čo ho/ju na pozícii láka? Síce sú to tiež evergreeny pohovorov, ale tu už ide o konkrétnu firmu a konkrétnu pozíciu, a kandidáti preto musia uviesť presnejšiu odpoveď. Choďte do detailov a neuspokojte sa s reakciou typu: vaša firma sa mi páči. Dobre; ale prečo? Čo sa uchádzačovi či uchádzačke na nej páči?
Aké sú vaše silné a slabé stránky?
Vďaka tejto otázke môžete zistiť, akú má uchádzač alebo uchádzačka schopnosť sebareflexie, ale inak opäť dostane všeobecnú, nabifľovanú odpoveď. Najmä pokiaľ ide o slabiny. Prečo by vám ich hovorili? Dozviete sa zrejme, že je niekedy príliš starostlivý či starostlivá alebo má rezervy v sebaprezentácii. Bude vám to na niečo?
Radšej sa preto na základe CV spýtajte, čo uchádzača či uchádzačku v práci baví, na čom sa rád či rada podieľa, a keď to musí byť, ktoré svoje silné stránky pri tom využíva. Ktoré činnosti, naopak, človeka na pohovore bavia menej a prečo? Ľudia majú tendenciu zdokonaľovať sa skôr v tom, čo im ide, než v tom, v čom dvakrát nevynikajú. Slabé stránky potom môžete zistiť medzi riadkami.
Tak nám o sebe niečo povedzte
„Mám štyridsiatku nohu a najviac mi chutia špagety s bolonskou omáčkou.“ To je tiež odpoveď. Kandidáti a kandidátky, samozrejme, vedia, že sa pýtate na ich doterajšie pracovné skúsenosti. No položením takto všeobecnej otázky riskujete, že sa spovedaný zameria na niečo, čo vás príliš nezaujíma, alebo bude preskakovať od jedného k druhému bez toho, aby ste sa v jeho rozprávaní vyznali.
Keď nič iné, bude to strata času. Opäť sa preto oplatí dať si s tým trochu práce a ideálne si vopred pripraviť na základe životopisu otázky zacielené na jednotlivé body.
Akú farbu na semafore preferujete?
Keby ste boli zviera, ktoré by to bolo? Kto by vyhral súboj Spidermana s Batmanom? Koľko pomarančov by sa vošlo do tejto miestnosti? Žaba, Spiderman, 3 269 856. Ste teraz múdrejší? Tieto bláznivé otázky budú navyše pôsobiť bizarne.
Ak chcete kandidáta alebo kandidátku „skúšať“, vyberte radšej niečo z praxe: Neprišiel tovar, ktorý ste zákazníkom nasľubovali. Čo by ste robili?
Aké ste znamenie?
Pre veľa ľudí sa viera v silu zverokruhu rovná viere v terapiu púšťania žilou. Vaša otázka vás v očiach týchto uchádzačov môže diskvalifikovať.
Ak sa chcete dozvedieť niečo bližšie o charaktere človeka, spýtajte sa napríklad na to, aké podmienky na pracovisku preferuje: či pracuje radšej osamote, alebo v kolektíve; či sa jeho/jej pracovné nasadenie podobá skôr šprintu, alebo maratónu; čo mu/jej v práci prináša uspokojenie. K tomu, čo potrebujete zistiť, vás to priblíži viac ako hranie sa so zvieratkami.
Už viete, ako sa pri pohovore nepýtať. Ak si nie ste istí, čo všetko s uchádzačmi preberať, prizvite svojich kolegov.